Botox jako lék po mrtvici i úrazu

09. 09. 2024

V Česku se zvyšuje počet nemocnic, které používají botulotoxin k léčbě pacientů s různými diagnózami, včetně těch po mozkové mrtvici. Jednou z nich je i naše nemocnice. I když pojišťovny hradí léčbu pro asi šest tisíc lidí ročně, stále to představuje jen zlomek těch, kteří ji potřebují. Nedostatek lékařů a specializovaných pracovišť brání širšímu přístupu k této léčbě, ale situace se zlepšuje s rostoucím počtem rehabilitačních lékařů a menších nemocnic zapojujících se do terapie.

Pacientům hradí injekce pojišťovny. Zatím je ale dostává jen část potřebných

V potravinách či jako chemická zbraň může botulotoxin zabít, je to nejsilnější přírodní jed. Ve službách lékařů ale lidi zkrášluje i léčí.

V Česku teď přibývá nemocnic, které botoxovými injekcemi pomáhají pacientům s mozkovou mrtvicí i jinými diagnózami. Léčbu hradí pojišťovny asi šesti tisícům lidí ročně. I tak ji stále dostává jen zlomek těch, kteří ji nutně potřebují.

Bez botulotoxinu se neobejde například padesátiletá Andrea Urbanová z Frýdku-Místku. Téměř dva roky strávila na nemocenské poté, co se její hlava náhle zvrátila dozadu a zůstala tak. Zoufalá žena půl roku neopustila byt. Trpěla silnými bolestmi krčních svalů, musela užívat opiáty a upadla do depresí.

Až letos v květnu se vrátila do Městské nemocnice Ostrava, kde pracuje jako zdravotní sestra na jednotce intenzivní péče. Normálně žít jí pomáhají injekce botulotoxinu v kombinaci s cvičením. V nemocnici je dostává co tři měsíce do postižených svalů krku, které pak může protahovat. Léčbu bude potřebovat do konce života. Jiná není.

Lékařů je málo, ale přibývají

Doživotně bude injekce potřebovat většina z asi šesti tisíc pacientů léčených na náklady pojišťoven. Potřebných s různými diagnózami je mnohem víc, ale řada z nich se k léčbě nedostane. Není dostupná všude.

Lékařů, kteří mohou injekce píchat, je málo a mají omezený čas, který mohou věnovat složité diagnostice, léčbě a měření výsledků léčby.

Někteří neurologové v nemocnicích používají botox už asi 15 let, nejčastěji u pacientů se spasticitou neboli křečovitým stažením svalů po mozkové mrtvici, úrazu, dětské mozkové obrně nebo při roztroušené skleróze či nádorech mozku.

Také urologové už dlouho vstřikují malé dávky botoxu do močového měchýře pacientům s inkontinencí, u kterých jiná léčba nezabírá. Spíš výjimečně zatím pracovali s botoxem rehabilitační lékaři. Celkově však léčbu dřív nabízelo jen málo lékařů i pracovišť, hlavně třináct fakultních a dalších velkých nemocnic s vysoce specializovanými centry pro léčbu mozkové mrtvice. Pro ně je to nyní dokonce povinnost.

Ale situace se mění k lepšímu. Přibývá menších nemocnic, které léčí botoxem, a v posledním roce výrazně přibývá i rehabilitačních lékařů, kteří injekce aplikují.

Jed pomáhá lidem po mrtvici či úrazech

Například lékaři rehabilitačního oddělení Ústřední vojenské nemocnici v Praze léčí botulotoxinem už dlouho a mají stovky pacientů. Ale patřili k výjimkám v oboru.

„Podle odhadů se v Česku dostávají k léčbě jen čtyři procenta z pacientů, kterým by mohla pomoci. Problém byl, že pro rehabilitační lékaře dříve neexistovaly kódy, bez nichž jim výkony nemohly hradit pojišťovny. Péče by se jim nevyplatila, proto ji většina neposkytovala,“ vysvětluje primář oddělení v pražské vojenské nemocnici Michal Říha.

Podle něj je přitom efekt botulotoxinu u některých diagnóz nenahraditelný. „Je to lék první volby,“ upozorňuje Říha, který se jako předseda Společnosti rehabilitační a fyzikální medicíny zasadil o vznik nových kódů. Školí zájemce o certifikát, který rehabilitační lékaře opravňuje k aplikaci injekcí do postižených svalů pod kontrolou ultrazvuku. „Školení absolvují desítky lékařů ročně. Postupně tak přibývá i léčených pacientů,“ míní primář.

Nové šance na léčbu

Situaci potvrzuje i primář centra léčebné rehabilitace Nemocnice AGEL Prostějov Petr Konečný, který botulotoxinem léčí od roku 2019. V péči má asi 60 pacientů po mozkové mrtvici či úrazu ročně. „Pojišťovny nám výkony dřív hradily jen díky tomu, že mám atestaci také z neurologie,“ říká Konečný.

Do léčby se teď postupně zapojují další rehabilitační lékaři. Například v jihlavském Regionálním centru spasticity dva lékaři z rehabilitace loni doplnili dva kolegy neurology.

Školením prošly také primářky rehabilitačních oddělení v městské a vítkovické nemocnici v Ostravě Jana Vlčková a Jana Štveráková či zástupkyně primářky Eliška Kollerová z Karvinské hornické nemocnice. Pacienty začaly léčit koncem loňského roku nebo letos.

„Teprve loni na podzim nemocnice získaly smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami,“ shodují se lékařky. A dodávají, že pacientů mají zatím méně – od šesti do deseti – ale u všech jsou vidět pokroky.

Bez injekcí neudrží hlavu

Před léčbou velmi trpěla v úvodu zmíněná zdravotnice Andrea Urbanová. Život jí ničí málo známá cervikální dystonie, což je porucha napětí krčních svalů. Nemoc, která postihuje asi deset lidí z milionu, vzniká v mozku. Co ji způsobuje, se neví. Ale projevuje se tím, že krk i s hlavou se nepřirozeně stočí do strany nebo zvrátí dozadu či dopředu.

„Nejdřív jsem delší dobu cítila bolest a napětí krku. Manžel si všiml, že občas trochu zakláním hlavu. Lékaři problém s krční páteří nezjistili. Měli podezření, že jde o dystonii, což se pak potvrdilo,“ říká žena.

Na noční směně před dvěma lety chystala léky pacientům, když se její hlava náhle zvrátila dozadu téměř o 90 stupňů a nedala se vrátit.

„Jen ten, kdo to zažil, si dokáže představit tu hrůzu. V takové situaci nemůžete sám sejít či vyjít schody, pořádně ani dýchat, natož jíst,“ popisuje Urbanová začátek osobního pekla, které většinu nemocných vyřadí z běžného života. Kvůli bolestivým křečím, mimovolným pohybům či třesu a depresi končí mnozí v invalidním důchodu.

Zdravotnice se ale chtěla vrátit do práce. Chodila k psychologům i na rehabilitace, které ale nepomáhaly. Zabrala až správně nastavená rehabilitační léčba v kombinaci s injekcemi botulotoxinu. Poprvé dostala sedm injekcí do hlubokých krčních svalů na rehabilitaci v nemocnici, kde pracuje, letos v únoru.

„Hodně bolely, ale pomohly. Uvolnily křeč a já mohla začít protahovat stažené svaly a posilovat ty okolní. Od května opět pracuji,“ říká žena. Bez injekcí a cvičení by měla hlavu stále vyvrácenou. „Účinek botoxu postupně vyprchává. Poslední týden před dalšími injekcemi už si musím hlavu přidržovat a měnit služby nebo brát dovolenou,“ líčí Andrea Urbanová.

Pojišťovny platí miliony

Nárůst lidí léčených botoxem potvrzují zdravotní pojišťovny, které to stojí miliony. Vojenská v roce 2019 platila za 369 lidí 5,2 milionu. Loni už ji léčba 415 lidí stála 7,1 milionu.

Pojišťovně RBP ve stejných letech vzrostl počet léčených klientů z 314 na 394 a náklady z 1,4 milionu na dva miliony. České průmyslové se počet klientů léčených botoxem za pět let téměř zdvojnásobil: z 396 na 767. Výdaje skočily ze 4,4 milionu na 12,5 milionu. VZP v roce 2019 hradila téměř 40 milionů za léčbu 3 053 klientů, loni ale již téměř 51 milionů za 3 418 lidí.

Zdroj: MF DNES, Autor: Ivana Lesková

  Sdílet na Facebooku

Fotogalerie