Další nové přístroje z evropských peněz pro Městskou nemocnici Ostrava

07. 09. 2020

Městská nemocnice Ostrava má k dispozici dalších pět přístrojů hrazených z evropských peněz, které přispějí k modernizaci jejího přístrojového vybavení. Za téměř 16 milionů korun byla ukončena druhá etapa projektu, která byla zaměřena na rentgenové přístroje. Ministerstvo pro místní rozvoj schválilo vloni nemocnici z regionálního operačního programu částku 87 milionů korun na nákup celkem 54 přístrojů. Třináct jich bylo do provozu uvedeno v únoru, dalších pět začala používat nemocnice aktuálně. Celý projekt, který má šest etap, skončí v březnu 2021.

Nově začali radiologičtí laboranti snímkovat na ortopedickém operačním sále C ramenem za 5,3 milionu korun. Do přístrojového vybavení nemocnice přibyly také čtyři pojízdné rentgenové digitální přístroje v celkové hodnotě 10,4 milionu korun (každý za 2,6 milionu). Čtyři pojízdné rentgenové přístroje Mobilett Elara Max, německého výrobce Siemens, slouží k snímkování pacientů přímo na pokojích klinických oddělení, především na oddělení ARO, jednotkách intenzivní péče (JIP) neurochirurgie a chirurgie a také metabolické JIP. Dodavatelem přístrojů je vítěz veřejné zakázky společnost Medifine.

Jsme rádi, že jsme zadávací řízení stihli zprocesovat ještě před vypuknutím pandemie covid-19. Je jisté, že v případě pozdějšího zahájení zakázky by se důsledkem pandemie navýšily nabídkové ceny, s čímž se u zdravotnické techniky v této době potýkáme neustále. Jedná se především o navýšení cen z důvodu zvýšené poptávky ve světě a vyšších nákladů za dopravné. Nové přístrojové vybavení díky kvalitnějším snímkům zlepší diagnostiku pacientů a sníží dávku ionizujícího záření při samotném snímkování,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Uhlig.

Nákupem nových pojízdných přístrojů došlo v Městské nemocnici k další obměně rentgenových přístrojů, které nahradily původní stroje, pořízené již v roce 2004. Výhodou nových zařízení je jejich plná motorizace a přímá digitalizace, která umožňuje náhled lékaře na pořízený snímek přímo na oddělení u pacienta, a to zhruba do 10 vteřin od expozice. Nové stroje jsou kompatibilní se stávajícími rentgenovými přístroji. V případě poruchy se dají ke zprovoznění přístroje použít i jednotlivé dílčí komponenty na stávajících stacionárních přístrojích. U nového C ramena pro operační sál ortopedie je obrovskou výhodou výkonný generátor, umožňující „prosvětlovat“ i velké objemy tkáně s kvalitním, diagnosticky hodnotitelným obrazem.

Po ukončení druhé etapy projektu má nemocnice k dispozici dohromady již 18 z celkem 54 nových přístrojů, na které získala peníze z Evropské unie. Další veřejné zakázky budou následovat. Poslední bude ukončena na přelomu let 2020/2021 a celý projekt skončí v březnu 2021.

Celkové náklady jsou hrazeny 85 %  z Evropského fondu pro regionální rozvoj (Integrovaného regionálního operačního programu – Výzvy: Zvýšení kvality návazné péče) a 5 % ze státního rozpočtu. Zbývajících 10 % zaplatí ze svých zdrojů nemocnice a posléze by částku mohlo uhraditměsto Ostrava z Fondu pro rozvoj MNO, ve kterém je aktuálně 662 milionů korun.

  Sdílet na Facebooku