Dětský rehabilitační stacionář poskytuje specializovanou péči již 35 let, za tu dobu zlepšil život několika stovkám malých klientů

05. 03. 2025

V Dětském rehabilitačním stacionáři (DRS) se komplexně starají o malé klienty s globálním vývojovým opožděním, dětskou mozkovou obrnou, genetickými a metabolickými vadami, kteří potřebují celodenní odbornou péči fyzioterapeutů, ergoterapeutů, zdravotních sester, rehabilitačních lékařů, logopedů, psychologa i speciálních pedagogů. K tomu patří rozsáhlá rehabilitační ambulance. Komplexností péče je DRS provozovaný při Městské nemocnici Ostrava jedinečný v celé České republice, jako jediný u nás může školit takzvaný Bobath koncept. Svých 35 let fungování oslavil ve středu 5. března velkou konferencí pro téměř 200 hostů.

„Je to téměř 600 dětí, které za těch 35 let prošly naším denním stacionářem, to je řada silných příběhů malých pacientů od dvou do sedmi let, ale i jejich rodin. A přestože v názvu máme dětský, v našem případě se spíše jedná o rehabilitační, protože u nás poskytujeme rehabilitaci od miminek přes adolescenty až po dospělé pacienty. V denním stacionáři, který je naší vlajkovou lodí, pečujeme o třicet dětí, v rehabilitační ambulanci máme zhruba dva tisíc pacientů,“ vysvětluje primářka Dětského rehabilitačního stacionáře Jana Robenková.

V denním stacionáři jsou děti během dopoledne v péči specialistů, o další program, který může vzdáleně připomínat školku, se jim starají speciální pedagogové, zdravotní sestry, ošetřovatelky – chodí na besídky, do divadla, na výstavy, do kostela, ale i do zoo. Do péče stacionáře se dostávají nejčastěji přes praktického lékaře nebo dětské neurology.

„Když se v rámci vývoje nedaří něco úplně ideálně, dítě vyšetří náš rehabilitační lékař, který si ho dále vede v ambulantní péči. A když se jeho stav zhorší a přidají se bohužel větší problémy, rodičům nabídneme zařazení dítěte do denního pobytu a ve zhruba dvou letech ho přijmeme. Potom mu pomáháme s funkčním zapojením do života v jeho přirozeném prostředí. Základním kamenem toho všeho je rodina a především maminky, které do toho jdou s námi. Spolu potom slavíme každý malý úspěch a pokrok,“ upřesňuje primářka Robenková.

Dětský rehabilitační stacionář je spojený s Bobath konceptem, který nabízí komplexní přístup k dětem s různým stupněm postižení. Pojmenován je po manželích, kteří s ním začali v Anglii v 50. letech minulého století. Postupně ho tam rozvíjeli v době, kdy u nás byl populární Vojtův koncept. Oba koncepty  jsou neuro vývojové, oslovují mozek dítěte, který se nevyvíjí úplně ideálně a snaží se zlepšit motorické možnosti dítěte.

„Během dne u nás o děti pečuje zdravotnický personál školený podle Bobath konceptu, který nabízí komplexní přístup k dětem s různým stupněm postižení. Máme aktuálně dva terapeuty -  fyzio a ergoterapeuta, kteří mohou školit další zájemce o Bobath metodu. A jsou to už stovky lidí, kteří náš kurz absolvovali, pořádán je pod Asociací českých Bobath terapeutů ve spolupráci s DRSem jednou za dva roky. Trvá osm týdnů, rozložen je do dvou let a vždy ho absolvuje 24 lidí, jeho nadstavbou je akreditovaný kurz pro miminka, takzvaný Baby Bobath,“ doplňuje primářka.

K  Dětskému rehabilitačnímu stacionáři patří spolek Želvička, který sdružuje rodiče. Vybráno bylo právě  toto zvířátko, protože když želva havaruje a dostane se na krunýř, není schopna se otočit zpátky na nožičky. „Cílem nás všech je obrazně dítko - želvičku otočit, aby mohla dále fungovat,“ popisuje primářka Robenková. Více o Želvičce najdete zde:

Na výroční konferenci konané v objektu Lékařské fakulty OSU na Syllabově ulici byly postupně prezentovány informace o vývoji Bobath konceptu, práci ergoterapeuta v DRS, možnostech tejpování, Spolku Želvička, logopedii ve stacionáři i o terapeutickém krmení. Součástí programu bylo vystoupení dřívější klientky denního stacionáře Terezy Muroňové, která studuje zpěvoterapii na Lidové konzervatoři a Múzické škole v Ostravě-Mariánských Horách. Konferenci ke 35 letům fungování ojedinělého zařízení v ČR zakončila diskuze nad prezentovanými tématy.

Dětský rehabilitační stacionář je detašovaným pracovištěm Městské nemocnice Ostrava. Sídlí v objektu z 80. let minulého století v Ostravě-Porubě. V roce 2019 a 2020 prošel rekonstrukcí za téměř 21 milionů korun (12 milionů rekonstrukce objektu a 8,8 milionu korun rekultivace zahrady a výměna oplocení). Děti využívají zahradu s houpadly a protáčedly, kterou zdobí kvetoucí stromy a květinové a bylinkové záhony.

  Sdílet na Facebooku

Fotogalerie