Euforie, líčí rodičky po jiném císařském řezu v MNO

20. 09. 2022

V Česku jde o žhavou novinku, která budí rozporuplné emoce. Porod císařským řezem, během kterého si matky mohou s pomocí lékařů vytáhnout z otevřeného břicha své dítě a hned si ho přivinout k sobě, aby s ním strávily první minuty jeho života.

Zatímco ženy jsou nadšené a líčí, jakou zažily euforii, mnozí porodníci s novou metodou nesouhlasí. Někteří ji vnímají jen jako nadbytečnou, jiní dokonce jako nebezpečnou kvůli riziku infekce.

„Byl to velmi silný zážitek. Zaplavila mě tak obrovská vlna emocí, že se to dá stěží popsat,“ líčí pětatřicetiletá Nela Kendziorová, která takto před pár dny přivedla na svět druhého potomka v Městské nemocnici Ostrava. Protože její syn byl otočený koncem pánevním, musela porodit císařským řezem. „Ale jsem šťastná, že mě skvělý porodní tým neochudil o okamžitý kontakt s mým dítětem. Je nenahraditelný pro navázání vztahu mezi maminkou a miminkem i pro spuštění laktace. To, co jsem zažila, je nesrovnatelné s porody, kdy vám po operaci nedovolí se dítěte ani dotknout,“ zdůrazňuje.

Právě ostravská porodnice začala v polovině května jako první v zemi nabízet rodičkám s plánovaným císařským řezem možnost asistovat při porodu tak, že si mohou novorozeně vyjmout samy z otevřené rány. K omytí, vyšetření, vážení a měření zdravotníci odnášejí dítě jen na chvíli až po několika minutách, kdy dotepe pupečníková krev. A teprve pak dokončují operaci matky. V některých zemích tento způsob porodu, nazývaný laskavým či respektujícím císařským řezem, lékaři praktikují už déle.

„Inspirovalo mě zahraniční video. Zjistila jsem si bližší informace a začala s tím taky. Řada žen má totiž po císařském řezu trauma, které se označuje jako pocit ukradeného porodu. Mrzí je, že si porod nemohly prožít,“ říká ostravská gynekoložka Iva Staňová. A podotýká, že dnes už metodu v městské porodnici praktikují i ostatní lékaři, takže pokud to dovoluje zdravotní stav maminky i plodu a pokud si to rodička přeje, má šanci. „Ne všechny ale mají zájem,“ netají lékařka.

Po Ostravě i Kroměříž
Krátce po Ostravě začala stejnou metodu nabízet ženám s plánovaným císařským řezem i Kroměřížská nemocnice. Jako první využila této možnosti třicetiletá Lucie Hudcová, která tam před pěti lety rodila císařským řezem poprvé a letos podruhé. „Je to nesrovnatelné. Tehdy mi velmi chyběl ten první a nejdůležitější kontakt s dcerou. Proto když mi tentokrát nabídli možnost podílet se na porodu, neváhala jsem ani chvilku. V ten moment, kdy jsem držela v rukou svého syna, vytáhla ho z břicha a položila na hruď, byla jsem neskutečně šťastná. Smála jsem se a zároveň brečela. Byla to nepopsatelná euforie,“ vzpomíná žena z Kroměříže a ještě teď se jí při vyprávění klepe hlas a derou slzy do očí. „Byl to opravu neskutečný zážitek pro mě i pro partnera,“ vysvětluje dojetí.

Podle gynekologa Petra Bozděcha si tento způsob porodu v Kroměřížské nemocnici zatím zvolilo deset pacientek. „V dubnu jsme zrekonstruovali naši porodnici a od té doby se stále snažíme zlepšovat prostředí a inovovat postupy tak, abychom maminkám porod zpříjemnili,“ říká lékař. „Výhodou tohoto císařského řezu, který respektuje potřeby rodičky i dítěte, je mnohem lepší psychický stav maminky, která si může prožít okamžitý kontakt s dítětem. Také jsme se inspirovali v zahraničí,“ dodává Bozděch. V Ostravě už „jiný“ císařský řez zažilo několik desítek žen. Zákrok sice podle lékařky trvá o pár minut déle, ale ten zážitek za to stojí.

„Všichni zdravotníci na sále jsou v klidu, nespěchají a prožívají emoce spolu s rodiči. Nepatrně se liší příprava. Běžně musí mít rodička při operaci ruce položené podél těla, v žíle má napíchnutou kanylu, na prstu připnutý oxymetr, mezi hlavou a operačním polem je zástěna. Při novém postupu dáváme oxymetr i kanylu jinam, aby nepřekážely při manipulaci s dítětem, a zástěna tam není. Důležitá je samozřejmě sterilita prostředí včetně maminky, která dostává navíc speciální plášť a rukavice,“ popisuje gynekoložka Staňová.
Obě nemocnice zveřejnily na facebookových stránkách videozáznam z takového zákroku včetně záběru, jak si maminky vytahují dítě z břicha. Reagovaly na ně desítky lidí, většina nešetřila chválou a zazněla přání, aby totéž nabízely všechny české porodnice. Toho se však rodičky zřejmě hned tak nedočkají. MF DNES oslovila řadu porodnic včetně pražských v Podolí a U Apolináře, ale žádná tuto možnost nenabízí a zatím se k tomu ani nechystají. Oslovení porodníci shodně ujistili, že už dávno nabízejí i rodičkám po cís a ř s k é m řezu a otcům novorozenců takzvaný časný bonding, tedy přivinutí dítěte na holou kůži hned po narození. Vědí o tom, že někde už si teď maminky mohou dopřát i trochu jiný císařský řez, ale sami tuto možnost nabízet nechtějí.

Strach z přenosu infekce
Podle některých lékařů totiž novinka nepřináší matkám ani dítěti nic navíc. Někteří se o ní moc bavit nechtějí. Jiní argumentují tím, že s takovým požadavkem se ještě nesetkali. Další se bojí přenosu infekce.

Pod podmínkou anonymity upřesňuje obavy zdravotníků vrchní sestra jedné z moravských porodnic: „Víme, co některé nemocnice nabízejí, ale my to zatím neplánujeme. Při operaci je nutná maximální sterilita a na sále platí striktní pravidla. V tomto případě podle našeho názoru riziko převyšuje užitek.“
Gynekologové z Ostravy i Kroměříže ale oponují, že mají situaci na sále pod kontrolou a žádný problém zatím nevyvstal. „Každá matka je předem poučená a ví, jak má postupovat. Stejně tak porodní tým. Přesto máme na sále vždy určeného zdravotníka, který dohlíží na to, aby vše bylo stále sterilní,“ vysvětluje Staňová. Námitky kolegů ji příliš nepřekvapují. „Každá nová metoda potřebuje čas,“ míní.

Zdroj: MfD

  Sdílet na Facebooku

Fotogalerie