Fifejdská porodnice rok nabízí porod laskavým císařským řezem, ženy jsou nadšené

18. 04. 2023

Přibližně před rokem začala porodnice Městské nemocnice Ostrava nabízet rodičkám porod laskavým císařským řezem. Matkám umožňuje převzít si dítě bezprostředně poté, kdy se novorozenec s pomocí porodního týmu dostane nad operační ránu. Od zavedení metody takto v městské nemocnici přišlo na svět 43 dětí, řekla dnes ČTK vedoucí lékařka Iva Staňová. Podle ní jsou ženy navzdory prvotním obavám nadšené a plné emocí.

 "Ve chvíli, kdy vybavíme miminko nad operační ránu, tak už si ho maminka může vzít do své náruče a přivinout si ho. Takže ty první ozvy srdce i hlas, které dítě slyší, ale i dotek má od své maminky. Normálně jako první miminko slyší tlukot srdce operatéra, tady to odpadá a je to rovnou právě maminka. Ne nadarmo se tomu říká laskavý císařský řez, protože takto opravdu přinášíme tu lásku," řekla Staňová. U běžného císařského řezu podle ní vzniká několikaminutová prodleva mezi tím, kdy je dítě vyjmuto z dutiny břišní a přiloženo na hrudník matky.

Podle gynekoložky je velkou předností laskavého císařského řezu skutečnost, že matka má pocit, že se podílí na samotném porodu a nejde jen o operaci. "Není to pro ni jen nějaká manipulace s jejím tělem, ale sama se může starat o děťátko a jejich kontakt je od prvopočátku velmi blízký," míní Staňová. Když nemocnice metodu loni v květnu zaváděla, setkala se i s kritikou, například kvůli riziku přenosu infekce.

Staňová ale dodala, že zachování sterilního prostředí se bedlivě střeží a nemocnice se před zavedením metody výrazně soustředila právě na zajištění sterility. Rodičky, které podstupují laskavý císařský řez, tak kromě obvyklé pokrývky hlavy mají navíc také operační plášť a sterilní rukavice. Ty si sundávají ve chvíli přerušení kontaktu dítěte s operační ranou, tedy při přestřižení pupeční šňůry. Následuje okamžitý kontakt matky s dítětem kůži na kůži. "U každé operace je na to v podstatě člověk, který zachování sterilního prostředí hlídá," řekla Staňová.

Dodala, že právě kvůli nabídce laskavého císařského řezu si některé rodičky cíleně vybírají pro svůj porod ostravskou městskou nemocnici. Jednou z nich je i jednatřicetiletá Anna Nosková z Jičína v Královéhradeckém kraji, která dnes takto přivedla na svět svou druhou dceru Severínu. Doma na ni čeká starší sestra Jenovéfa, která se v roce 2020 narodila po plánovaném císařském řezu. "Je to obrovský rozdíl v porovnání s klasickým císařským řezem, přála bych takový zážitek každé ženě, která o něj má zájem. Musím říct, že ten zážitek spíše překonal má očekávání, okamžitý kontakt s miminkem je k nezaplacení," řekla po porodu Nosková, která sama pracuje jako dula a laktační poradkyně. Dodala, že ostravskou porodnici si vybrala proto, že tento způsob císařského řezu nenabízí žádná porodnice v blízkosti jejího bydliště. Uvítala rovněž to, že u porodu může být otec, který navíc se svou ženou mohl strávit noc před porodem přímo na šestinedělí.

"Zatím k nám jezdily maminky z okolí našeho kraje, například z Olomoucka, tato maminka přijela z největší dálky," řekla Staňová, podle níž se v porodnici i u tradičních císařských řezů snaží udělat vše proto, aby rodina byla od prvopočátku v co nejužším možném kontaktu. "Z laskavého císařského řezu jsou maminky nadšené, zavalené emocemi. Strašně moc je vidět, jak se zklidní. Měli jsme tady maminku, která laskavý císařský řez velmi chtěla, ale byla vystresovaná, před operací zvracela. V momentě, kdy se jí dítko dostalo do rukou, tak všechna psychosomatika šla stranou," uvedla Staňová.

Podle ní se ženy velmi často obávají toho, že uvidí krev a samotný řez. "Vlastně ale nevidí nic moc, protože mají velký pupík, takže tam v podstatě nedohlédnou," popsala gynekoložka. Některé ženy se bojí i samotné techniky převzetí dítěte, ale podle lékařky kromě rukou matky vždy dítě jistí i ruce některého z přítomných zdravotníků.

Nemocnice laskavý císařský řez začala nabízet loni v květnu. Ve zdravotnickém zařízení se podle Staňové ročně narodí více než 1200 dětí, přes 20 procent z nich je přitom porozeno císařským řezem.

Martina Helánová, ČTK

  Sdílet na Facebooku

Fotogalerie