Klíčový pavilon Městské nemocnice Ostrava má po zásadní modernizaci, v novém je už také Interna, kardiologický stacionář i chirurgická JIP

19. 06. 2024

Skončila druhá etapa rekonstrukce klíčového pavilonu E2 v Městské nemocnici Ostrava, která byla zahájena v lednu 2023. Nové zázemí v ní získala Interna pro své dvě stanice, Kardiologie se svým stacionářem, pro svou jednotku intenzivní péče Chirurgie a také Ortopedicko-traumatologická stanice. Náklady na druhou etapu si vyžádaly 123,5 milionu korun bez DPH, za dalších téměř 4,5 milionu korun bez DPH byla oddělení vybavena novým nábytkem. Hrazeny byly z Fondu pro rozvoj Městské nemocnice Ostrava. Celkovou modernizací prošla tři patra objektu a sklepní prostory, nezahrnovala přízemí, kde v nonstop provozu funguje Centrální příjem s Emergency. Realizátorem prací byla společnost PKS stavby.

„Za sebou máme více než tříleté období, ve kterém probíhala postupně a za plného provozu první a druhá etapa rekonstrukce našeho klíčového pavilonu. Za jeho stoletou historii se jedná o první zásadní modernizaci. Provoz pavilonu byl energeticky velmi náročný a dosud měl za sebou pouze výměnu oken a opravu fasády. Věřím, že v nových prostorách se budou všichni pacienti i zaměstnanci cítit výrazně komfortněji a zdravotníkům chci velmi poděkovat za trpělivost, protože pro ně ty tři roky byly opravdu náročné,“ uvedl ředitel MNO Petr Uhlig.

Nové jsou podlahy i omítky, v jednotlivých patrech došlo ke změně dispozic, více je koupelen s WC, vyměněna byla okna, dveře i rozvody. MNO má nově k dispozici desítky lůžek se sociálním zařízením na pokojích, v nových interiérech s kompletně klimatizovanými prostorami.

„Práce v obou etapách si vyžádaly celkem 291,5 milionu korun bez DPH, které jsme uhradili z Fondu pro rozvoj Městské nemocnice Ostrava. Jedná se o zhruba sedminu finančních prostředků, které do něj byly postupně v průběhu osmi let z rozpočtu města přesunuty. Komplexní rekonstrukce zahrnovala jak stavební části objektu s dispozičními změnami, tak veškeré rozvody technického zařízení budov včetně medicinálních plynů a klimatizace. Realizátor vyměnil zhruba 340 oken a 440 dveří, užitná plocha rekonstruovaných prostor překročila sedm tisíc metrů čtverečních,“  řekl ostravský investiční náměstek Břetislav Riger.

Ostravský radní pro zdravotnictví Michal Mariánek doplnil: „Uvědomujeme si, jak náročné období nemocnice za sebou má, věřím ale, že kus nového klíčového pavilonu je adekvátní odměnou za jejich trpělivost. Špičkově vybavené ARO, celá nová chirurgie včetně jednotky intenzivní péče, moderní interna i kardiologický stacionář, který rozšiřuje péči tohoto oddělení a k tomu od podzimu zcela nová ortopedicko-traumatologická stanice. Celkem je to 143 lůžek pro akutní péči. V poskytování zdravotní péče Ostravanům a pacientům z regionu jsme se posunuli zase o kus dopředu.“

Součástí rekonstrukce pavilonu E2 byly také dvě lůžkové stanice Interny. Po dobu stavebních prací byly od jara 2021 umístěny v náhradních prostorách budovy H2 a H3.

„Prioritou rekonstrukce bylo zachování co nejvyšší lůžkové kapacity, v nových prostorách máme celkem 44 interních lůžek. Čtyři z toho jsou monitorovaná, která nám umožňují kontinuální sledování životních funkcí pacienta. Výhodou provozování lůžkových stanic v pavilonu E2 je také strategické umístění blízko centrálního příjmu, radiodiagnostického pavilonu a oddělení chirurgie a ARO, což má provozně-organizační přínos,“ dodává primář Interny Jan Šmíd.

Chirurgie získala zbrusu novou jednotku intenzivní péče. Jedná se celkem o 12 lůžek intenzivní péče na osmi samostatných boxech. Čtyři jednolůžkové boxy a čtyři boxy po dvou zaručují pacientům adekvátní soukromí. Všechny boxy jsou klimatizovány a vybaveny moderní vzduchotechnikou, což oproti minulým letům výrazně zvýší komfort pacientů po náročných operacích.

„Každé lůžko je vybaveno novými monitory vitálních funkcí, moderními antidekubitními matracemi a rampou pro zapojení medicinálních plynů. K dispozici máme také pět přístrojů pro umělou plicní ventilaci, která nám umožňuje pečovat o kriticky nemocné pacienty, a nový kvalitní mobilní ultrazvukový přístroj využíváme pro rychlou diagnostiku a při zajišťování invazivních vstupů,“ sděluje primář Chirurgie Ondřej Strnadel.

Chirurgická JIP je určena pacientům po náročných operačních výkonech, pacientům se závažnými traumaty a těm, kteří jsou ohroženi selháním vitálních funkcí. Velikou výhodou její polohy je bezprostřední blízkost oddělení ARO a operačních sálů.

Kardiologie v prostorách zrekonstruovaných ve druhé etapě modernizace pavilonu E2 nově otevřela stanici plánovaných příjmů, které disponuje čtyřmi dvoulůžkovými pokoji s vlastním sociálním zařízením a stacionářem se šesti křesly. Všechna lůžka i křesla jsou vybavena monitorem životních funkcí. 

„Tato kapacita je zcela dostačující pro provoz plánovaných výkonů koronárního programu i arytmologie. Sesterský personál má na starosti pouze tyto pacienty a nemusí řešit dilema, jestli upřednostní akutního nebo toho pozvaného. Naším cílem je zajistit plánovaným pacientům patřičný komfort, minimalizovat jejich stres z nemocničního prostředí i z výkonu a poskytnout jim odpovídající pozornost a péči v zázemí podobném hotelovému pokoji,“ uvádí primář Kardiologie Marcel Heczko.

Zahájení provozu Ortopedicko-traumatologické stanice, která bude sídlit v další části zrekonstruovaných prostor pavilonu E2, se předpokládá letos na podzim.

Pavilon E2 byl modernizován ve dvou etapách od jara 2021 do května roku 2024. Práce probíhaly za plného provozu. Financovány byly z Fondu pro rozvoj MNO, který město Ostrava zřídilo v červnu 2016. Dohromady do něj bylo z rozpočtu města vloženo již 2,152 milionu korun.   

Celkem se v obou etapách modernizace jedná o 143 lůžek:
52 chirurgických
12 chirurgických – jednotka intenzivní péče
44 interních
9 ARO
8 kardiologických – stacionář a 6 křesel
18 Ortopedicko-traumatologická stanice

  Sdílet na Facebooku

Fotogalerie