Léky zapíjejte jen vodou, a pozor nejen na citrusy, ale také banány. Jaká jsou další doporučení a co úprava medikace a spolupráce s lékaři? Více vedoucí klinická farmaceutka MNO Hana Nováková v novém vydání podcastu
05. 04. 2024
Kliničtí farmaceuti jsou součástí Městské nemocnice Ostrava od podzimu roku 2013. Začínali ve dvou a postupně se jejich řady rozrůstaly. Na počátky vzpomíná vedoucí klinická farmaceutka MNO Hana Nováková.
„V úvodu jsme ještě byli pod nemocniční lékárnou, což bylo pro nás velice prospěšné. Měli jsme tam dobrou základnu. Hlavní lékárník doktor Hrubý nad námi dlouho držel ochrannou ruku. Nicméně postupem času jsme se museli rozšiřovat na základě stále narůstající poptávky. Po vzoru jiných nemocnic jsme se v roce 2020 vyčlenili z nemocniční lékárny na základě rozhodnutí vedení nemocnice, což se ukázalo jako správné, protože jsme od té doby hodně rozšířili spektrum našich služeb a mohli jsme být akreditovaným pracovištěm."
Jak vypadá každodenní pracovní činnost klinických farmaceutů MNO?
„Každodenně dochází každý z nás na jedno až dvě tzv. naše domovské klinické oddělení, kde sledujeme léky pacientům, a když hledáme nějaký lékový problém, tak samozřejmě konzultujeme s lékařem a upravujeme medikaci. Čím dál tím více jsme už v začátku toho procesu, takže nastavujeme optimální farmakoterapeutické režimy, aby pacienti z těch léků měli co největší užitek, ale co nejméně nežádoucích účinků. Musíme rozklíčovat, jestli se potíže pacienta týkají léků nebo je to jejich nemoc. Práce pro nás zajímavá a pro pacienty přínosná."
Přes dva roky pomáháte ambulantním lékařům a jejich pacientům. Kdy je ta správná doba, aby medikaci takového pacienta posoudil klinický farmaceut, kdy už je těch léků moc?
„Je to různé, záleží, jaké léky pacient užívá, ale obecně se říká více než osm léků, někdy více než pět. Na to nejsou jednotné názory, ale je to takové individuální. Takže když pacient má subjektivní pocit, že už nedokáže ty léky správně užívat, je vhodné se ozvat svému lékaři, který když shledá, že to je vhodné, tak zase vypíše žádanku typu K pro nás klinické farmaceuty, abychom ty léky zhodnotili a vyšle toho pacienta k nám. Musí mít samozřejmě seznam aktuálně užívaných léků, ale také veškerou zdravotní dokumentaci, protože my medikaci posuzujeme v kontextu celkového zdravotního stavu pacienta,” doplňuje doktorka Nováková.
A jsou kliničtí farmaceuti běžnou součástí nemocnic?
„Určitě by to tak mělo být, ale zatím do optima máme daleko. Máme asi 47 oddělení nebo pracovišť klinické farmacie v republice, potřebujeme jich asi 188, takže máme kam kráčet. Nicméně ČR tu klinickou farmacii má pouze nějakých 10, 15 let. Nejdříve bylo pár klinických farmaceutů v Praze, první oddělení na Bulovce, Homolce a postupně jsme se docela rychle rozrostli. Jsme takovou vlajkovou lodí pro země střední a východní Evropy. Srovnávají nás dokonce s USA a Velkou Británií, kde už klinická farmacie frčí od 60. let minulého století. Takže jsme se za velice krátký čas dostali na vysokou úroveň,” konstatuje Nováková.
Dozvíme se také čím zapíjet léky a na jaké potraviny si dávat pozor v době, kdy jsme nemocní a jíme léky:
„Tak léky se zapíjí pouze a jedině čistou vodou. Tím bychom měli otázku vyčerpanou, ale například k zelenému čaji, on opravdu může snižovat účinek řady léčiv, a to až o polovinu. Nevhodná je i černá káva, černý čaj, citrusové, hlavně grepové džusy, pomelové džusy, ale také rajčatová šťáva, jablečný mošt, samozřejmě se nezapíjí alkoholem, u některých léků vadí mléko, takže když zapijeme léky čistou vodou, chybu rozhodně neuděláme,” uvádí doktorka Nováková.
Hana Nováková se narodila v Ostravě. Farmaceutickou fakultu vystudovala v Hradci Králové, kde složila také doktorát. Ostravě ale zůstává věrná. Ve městě žije, ale také pracuje. Je hlavní vedoucí klinickou farmaceutkou Městské nemocnice Ostrava.
Můžete nás poslouchat na:
Sdílet na Facebooku