Městská nemocnice Ostrava má obsazeny asi dvě třetiny pozic pro uprchlíky

02. 03. 2023

Po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině nabídla Městská nemocnice Ostrava 30 volných pracovních míst pro uprchlíky. Aktuálně má obsazeny zhruba dvě třetiny těchto pozic a stále má zájem o další ukrajinské pracovníky, především nezdravotnických profesí. Značnou pomocí jsou pro nemocnici ukrajinští lékaři, kteří začali pracovat na geriatrii, kde je dlouhodobě problematické sehnat personál, řekla ČTK náměstkyně pro řízení lidských zdrojů a správu Kateřina Kyselá.

Z 19 ukrajinských zaměstnanců, kteří využili pracovní nabídku nemocnice, jsou čtyři lékaři, tři z nich pracují právě na geriatrii. "Pro nás jsou ukrajinští zaměstnanci, kteří před rokem utekli z domovů před válkou, do určité míry pomocí. V případě tří lékařek se nám podařilo zaplnit místa na geriatrii, která byla dlouhodobě neobsazená, protože o ně nebyl ze strany českých lékařů zájem," uvedla Kyselá. Kromě lékařů nemocnice zaměstnala osm zdravotních sester a dalších sedm lidí, kteří pracují v nezdravotnických profesích, například jako pomocná síla v kuchyni, skladnice či uklízečka.

"Velkou pomocí jsou pro nás také zdravotní sestry, které se už sžily s kolegy na odděleních, protože i s jejich nedostatkem se v případě některých oborů potýkáme. Jejich vstřícnost a ochota je pro každé oddělení přínosem. Pacienti je mají rádi a personál je přijal mezi sebe a snaží se jim náročnou cestu k samostatnosti co nejvíce ulehčit. V nemocnicích obecně chybějí zdravotníci. V případě té naší, která je v centru Ostravy v blízkosti dalších dvou nemocnic a v dojezdové vzdálenosti jsou další zdravotnická zařízení, mohou pracovní místo měnit často a bez obtíží. Nabídka stále převyšuje poptávku," uvedla Kyselá.

Podle náměstkyně se ukrajinští utečenci během roku adaptovali. Podařilo se jim zařídit si nová bydlení i rozšířit znalost českého jazyka. "Přijeli za nimi další členové rodin a zařizují si v České republice dlouhodobý pobyt. Před rokem jsme utečencům nabídli celkem 30 zdravotnických a nezdravotnických pozic, aktuálně je u nás 19 takových zaměstnanců a nemáme informaci o tom, že by se některý z nich v tuto chvíli připravoval na odjezd," řekla Kyselá.

Podle ní se lékaři snaží splnit i všechny požadavky legislativy tak, aby v tuzemsku mohli plnohodnotně pracovat. "Ze čtyř ukrajinských lékařek, které před zhruba rokem zahájily aprobační zkoušku, mají již dvě část přípravy za sebou a nyní se připravují na tu nejtěžší část, a tou je ústní zkouška. Teprve po ní budou na úrovni českých absolventů lékařských fakult. Až následně mohou požádat o uznání specializací získaných na Ukrajině. Věříme, že i tento krok zvládnou a stanou se plnohodnotnými členy našich lékařských týmů," řekla Kyselá.

Jednou z ukrajinských lékařek, která se chystá na aprobační zkoušku a vypomáhá na geriatrii, je Tetjana Javnyková pocházející z Kremenčuku. Na Ukrajině pracovala v nemocnici na příjmové ambulanci a posledních pět let jako kardioložka v ambulanci.

"Jsem tady velmi spokojená, mám za sebou měsíc na pediatrii, teď jsem v rámci kolečka na praxi na gynekologii, pokračovat budu na oddělení ARO a chirurgii a potom se vrátím zpět na geriatrii. Po dvouměsíční praxi na geriatrii mě čeká příprava na ústní zkoušku, která by měla být v listopadu," uvedla Javnyková, která v Ostravě žije s manželem a dvanáctiletým synem. Lékařce se podařilo pronajmout byt, její syn chodí do školy. "Moc si ji pochvaluje, nemá už žádný individuální plán, jen v češtině má úkoly navíc a vyplňuje pracovní listy. Třikrát týdně chodí na basketbal a dvakrát týdne hraje šachy. Zadaptoval se rychle a dobře si zvykl i na jazyk právě díky těmto aktivitám. Dcera je ve druhém ročníku na univerzitě, studuje na Slovensku biotechnologii, ta už tam tráví několik let a je zvyklá," doplnila Javnyková.

Zdroj: ČTK

  Sdílet na Facebooku