Městská nemocnice Ostrava může Ukrajincům nabídnout desítky míst

08. 03. 2022

Městská nemocnice Ostrava by uprchlíkům, kteří do Česka utíkají před válečným konfliktem s Ruskem, mohla nabídnout až desítky míst na zdravotnických i nezdravotnických pozicích. Vydávání povolení pro zdravotníky ze států mimo Evropskou unii je však zdlouhavé. Naopak vyřízení povolení pro nezdravotnické profese je výrazně jednodušší. ČTK to dnes řekla náměstkyně ředitele pro řízení lidských zdrojů a správu MNO Kateřina Kyselá.

Nemocnice už před válečným konfliktem zaměstnávala několik ukrajinských pracovníků, především lékařů. Už příští pondělí do ní nastoupí lékařka z Ukrajiny, která ale zatím bude působit jen na nezdravotnické administrativní pozici. Bude pracovat na oddělní geriatrie, které bude po získání potřebných dokumentů jejím kmenovým pracovištěm. Lékařce nemocnice pomáhá i se zařizováním bydlení.

"Smysl naší podpory vnímáme právě v tom, že lidem, kteří přicházejí z Ukrajiny, můžeme nabídnout zaměstnání. Pokud se jedná o zdravotníky, je pro nás klíčové, aby měli úředně uznané doklady o vzdělání a v co nejkratším čase získali od ministerstva zdravotnictví povolení k výkonu praxe na území ČR a mohli zahájit aprobační proces. Neočekáváme, že s vyřízenými doklady někdo dorazí přímo z Ukrajiny. Ale snažíme se jim aktivně s těmito formalitami pomoci," uvedla Kyselá.

Náměstkyně řekla, že nemocnice přes úřad práce, integrační centrum nebo přímé kontakty z Ukrajiny nabízí obsazení šestnácti nezdravotnických pozic. Shání zaměstnance na úklid, údržbu, ale i do prádelny nebo třeba do kuchyně či skladu. "Jsme připraveni i nad rámec systemizace pracovních míst přijmout další potřebné, ale samozřejmě tak, ať je tady nějakým způsobem uplatníme," doplnila Kyselá. Naopak u zdravotnických pracovníků jsou potřeby výrazně vyšší. "Chybí nám desítky sester, ať už jde o praktické či všeobecné. Jsme schopni přijmout na různá oddělení i lékaře, ať už na interní nebo operační obory. To jsou všechno obory, které stále nejsou dostatečně saturovány a které potřebujeme obsadit. Jsme připraveni přijmout i sanitáře či ošetřovatele," vyjmenovala Kyselá.

Právě u těchto zdravotnických pracovníků je ale problém v tom, že nestačí u uchazečů jen ověřit jejich vzdělání, ale musí mít i odbornou způsobilost pro výkon zdravotnického pracovníka v České republice. "Uznání vysokoškolského vzdělání je jedna věc, to je poměrně rychlý proces. Zdlouhavé je právě získání odborné způsobilosti, aby tento člověk mohl vykonávat zdravotnické povolání. Cestou je složení aprobační zkoušky, která má tři části. Písemná část, která je pro lékaře v českém jazyce, vyžaduje nejen znalost medicíny, ale i znalost českého zdravotnického práva. Další částí je i stáž na akreditovaném pracovišti. Teprve úspěšným složením ústní aprobační zkoušky je možno zařadit uchazeče na zdravotnickou pozici," vysvětlila Kyselá. Za současné situace by podle ní bylo vhodné přijmout úlevy nebo alespoň celý proces získání odborné způsobilosti zrychlit. Náměstkyně se domnívá, že by pomohlo, kdyby lidé s odbornými znalostmi mohli být ihned zaměstnáni aspoň na nižších zdravotnických pozicích. Byli by tam pod přímým vedením zdravotnického pracovníka, a to do doby, než by získali všechna potřebná povolení.

Zdroj: ČTK

  Sdílet na Facebooku