Novinka Centra hyperbarické medicíny
15. 07. 2024
Centrum hyperbarické medicíny Městské nemocnice má novou službu pro zájemce o potápění. Nabízí jim komplexní posouzení zdravotní způsobilosti a v hyperbarické komoře i suchou simulaci ponoru do 20 metrů. Impulzem pro vznik nové služby byly nejen vyšší počty zájemců o potápění, ale i nehody potápěčů, jejichž následky pak Centrum hyperbarické medicíny řeší.
„Vzhledem k tomu, že potápění je čím dál více populárnější, je i více starších zájemců nebo lidí, kteří nejsou v optimální kondici. Ke každému kurzu je proto vhodné, aby měli prohlídku o zdravotní způsobilosti,“ uvedl lékař centra Martin Dokulil. Součástí vyšetření je nejen pohovor a zjištění osobní anamnézy či chronických onemocnění, ale také fyzikální vyšetření jako EKG, měření tlaku nebo vyšetření uší. „V případě, že najdeme nějakou patologii, tak dále domlouváme speciální vyšetření, ať je to například spirometrie nebo echokardiografie," dodává. Připomněl, že na každého potápěče působí hydrostatický tlak, takže pod vodou může nastat kolaps nebo jiné zdravotní potíže. V tu chvíli se to netýká jen jich, ale třeba i kolegy, s nímž se společně potápí, ten tu krizovou situaci musí řešit a je tak vystavený riziku.
Kromě vstupní prohlídky, za kterou zájemce zaplatí 1000 korun, centrum nabízí i simulaci ponoru. „Zájemce o suchý ponor po základním proškolení absolvuje asi hodinový pobyt v naší komoře. Je tam nasimulovaná hloubka asi 20 metrů a vyzkouší si, jak vůbec zvládá změny tlaku středouší, vyrovnávání tlaku, zda nemá nějaké stísněné pocity a podobně,“ doplnil lékař. Během pobytu v hyperbarické komoře má pacient možnost komunikovat se zdravotnickým personálem. Natlakování hyperbarické komory stojí 14.000 korun, cena pro jednotlivce se pak odvíjí od počtu lidí v komoře. Maximální kapacita je 14 osob.
Podle Davida Čaniho, který se potápění věnuje 30 let a je také jeho instruktorem, je nová služba velkým přínosem. Prevence totiž dokáže odhalit případné problémy, které by se jinak mohly ukázat až pod vodou. „Ty největší změny objemu a tlaku jsou v prvních deseti metrech, tam to tělo fyziologicky dostává nejvíce zabrat,“ řekl Čani. Domnívá se, že služba centra je tak vhodná pro všechny zájemce o potápění.
Jako problematické vnímá i potápění na dovolených. „Tyhle dovolenkové rychlokurzy, které se snad kurzem ani nedají nazvat, jsou nejen pro mě, ale většinu profesionálů velký strašák,“ uvedl Čani. Lidi to navíc kvůli špatným zážitkům často od potápění odradí úplně. „Když jsem se začínal potápět, tak výcvik na první kurz trval tři čtvrtě roku. Tehdy byla povinná i lékařská prohlídka a byla i fyzická příprava potápěčů, což dneska bohužel už moc nefunguje,“ dodal. Podle něj je při potápění největším problémem neukázněnost lidí i přeceňování sil a z těch běžných zdravotních problémů je to hlavně nesprávné vyrovnávání tlaku ve středouší a z toho už potom nastávají další potíže pod vodou.
Sdílet na Facebooku