Nový mobilní rentgen na Neurochirurgii rozšiřuje možnosti diagnostiky

19. 10. 2023

Oddělení Neurochirurgie MNO využívá nový mobilní rentgen s rameny ve tvaru O. Přístroj za téměř 25 milionů korun, pořízený z programu REACT-EU, rozšiřuje možnosti diagnostiky. Pacientům přináší kratší dobu operace i pobyt v nemocnici, menší ztráty krve i nižší riziko reoperací. Dosud nemocnice využívala pouze standardní pojízdné rentgenové přístroje nebo zařízení s C rameny.

Tento přístroj lékaři využijí v případech, kdy jsou pro ně přínosem 2D a 3D informace o anatomických strukturách a objektech s velkým kontrastem pro rentgenové záření, jako jsou kostní struktury a kovové předměty. Jedná se například o operace, při kterých se zavádí implantát do páteře, nejčastěji jde o fixační šrouby nebo meziobratlovou náhradu. Při použití nového rentgenu se významně sníží radiační zátěž a zvýší přesnost zavádění implantátů.

„Dneska jsme dělali 3D navigovanou miniinvazivní instrumentovanou operaci páteře. Je to takový složitý název, ale znamená to, že jsme z minimálního přístupu šroubovali nestabilní segment páteře a zároveň jsme se řídili počítačovou navigací, která je založena na 3D rentgenu, tedy 3D rentgenových obrázcích, které se přesunuly do navigace a virtuálně se spojily s tělem pacienta a při zavádění těch šroubů jsme přesně viděli v reálnem čase, jak implantáty postupovaly do těla,“  uvedl primář Neurochirurgie Róbert Kroupa.

Dodal, že miniinvazivní přístup má pro pacienty řadu výhod. Například výrazně nižší ztrátu krve, kdy je to při klasické operaci asi litr, při miniinvazivní zhruba desetina. Pacient navíc odchází do domácího léčení nejpozději třetí den, po běžné operaci zůstává hospitalizován týden. U miniinvazivní operace se operuje přes dva řezy o délce tří centimetrů, u klasické je řez několikanásobně delší.

S novým zařízením se provede na začátku operace 3D scan páteře, který se pak přesune do přístroje pro spinální navigaci. Operuje se tedy již bez rentgenu, každý pohyb a poloha nástroje i implantátu se přepočítává počítačem v aktuálním čase a zobrazuje se na obrazovce.

V pátek na oddělení Neurochirurgie MNO vyzkouší lékaři také zapůjčeného spinálního robota, který by ještě rozšířil využití nového rentgenu. „Je to robotické rameno, kde si navíc ještě můžeme dopředu naplánovat přesné uložení těch šroubů,“ vysvětlil Kroupa.

  Sdílet na Facebooku

Fotogalerie