Radiologie MNO je zapojena do programu screeningu aneurysmatu břišní aorty, jeho prasknutí je pro většinu pacientů bez rychlé pomoci smrtelné
17. 12. 2024
Oddělení Radiologie a zobrazovacích metod Městské nemocnice Ostrava je zapojeno do pilotního screeningového programu pro muže od 65 let s cílem včasného odhalení aneurysmatu břišní aorty. Kromě diagnostiky nemocnice pacientům nabízí i léčbu. Případné prasknutí aneurysmatu je spojeno s vysokou úmrtností. Komplikacím se dá předejít preventivní léčbou a případně operačním výkonem, který je naplánován u pacientů s průměrem aneurysmatu nad stanovenou hranicí. Muže z dané cílové skupiny na vyšetření pošle praktický lékař.
„Jedná se o sedmý preventivní program v České republice, který bude spuštěný na začátku příštího roku. Tentokrát jde o screening břišní aorty u mužů, u kterých se s narůstajícím věkem četnost výskytu aneurysmatu zvyšuje. Zvolená cílová skupina je mezi 65 a 67 roky, u žen je toto riziko až šestkrát nižší. Samotné onemocnění provází vysoká úmrtnost, rupturu aorty bez včasného zákroku přežije jen jeden pacient z deseti, problémům se dá ale jednoduše předejít,“ uvedl primář Radiologie a zobrazovacích metod Jiří Kozák.
Aneurysma (výduť) břišní aorty patří mezi nejzávažnější onemocnění cévního systému a jedná se o rozšíření břišního úseku aorty o více než 50 % (nad 3 centimetry). Pacienty s průměrem aneurysmatu nad 5,5 centimetru čeká na základě jejich zdravotního stavu chirurgická nebo endovaskulárná léčba. Cílem je všechny nemocné léčit včas plánovaným operačním výkonem s relativně nízkou úmrtností (do 5 %). Aneurysma břišní aorty lze spolehlivě diagnostikovat, vyšetření ultrazvukem je jednoduché, časově nenáročné a pro pacienta zcela bezbolestné.
„Naše nemocnice je Centrem vysoce specializované komplexní kardiovaskulární péče pro dospělé, to znamená, že tyto pacienty kromě diagnostikování můžeme i léčit. Postup je zcela jednoduchý, praktik nabídne vyšetření pacientovi, pokud souhlasí, vypíše mu žádanku a na našem pracovišti mu maximálně do týdne provedeme ultrazvukové vyšetření, které trvá jednu až dvě minuty. Na základě nálezu pacienta buď vyškrtneme z evidence, nebo mu doporučíme zopakování kontroly a v případě, že bude jeho nález větší než 5,5 centimetru, navrhneme mu další terapeutický postup v podobě zákroku plně hrazeného pojišťovnou,“ vysvětluje primář Kozák.
Chirurgická léčba spočívá v odstranění výdutě a její náhradě umělou cévní protézou. Endovaskulární léčba je provedena implantací stentgraftu (intraluminální protézy) přes tříselné tepny. V obou případech je aneurysma vyřazeno z oběhu.
Takový zákrok podstoupil také 75letý Jan Jeřábek z Ostravy, popisuje ho primář Kozák: „Do naší nemocnice se dostal ve špatném stavu s bolestmi v oblasti břicha, protože se léčil se zánětem ledvin, předpokládali jsme, že souvisí s ním. Na CT jsme ale zjistili rozsáhlou rupturu břišní aorty a masivní krvácení, okamžitě musel na zákrok. Vzhledem k jeho vysokému věku a předešlým operacím jsme místo klasické operace v celkové narkóze provedli endovaskulární zákrok na angiolince. Pacientovi jsme znecitlivěli obě třísla a přes tříselné tepny jsme do břišní aorty zavedli stentgraft – trubičku ze slitiny niklu a titanu, kterou proudí krev a její potah brání úniku krve mimo tepnu.“
Preventivní prohlídku by na základě své osobní zkušenosti doporučil Jan Jeřábek, který si hodiny těsně před operací příliš nepamatuje, každému. Když zkolaboval, záchranku mu zavolala manželka.
„V nemocnici jsem strávil osm týdnů a jsem si vědom, že druhou šanci na život mi dali lékaři ostravské městské nemocnice. Prošel jsem třemi odděleními a za dva měsíce se o mě starala řada zdravotníků, kterým bych znovu chtěl poděkovat za jejich péči,“ uvedl Jan Jeřábek, který už oddělení Radiologie a zobrazovacích metod MNO navštěvuje jen při prohlídkách, jejichž intervaly se postupně prodlužují.
Na vzniku onemocnění se podílí více faktorů. Nejčastěji jde o důsledek degenerativních změn způsobených např. vlivem aterosklerózy. U osob s vysokým krevním tlakem nebo jiným onemocněním srdce a cév je riziko vzniku 1,5krát vyšší než u osob zdravých. U kuřáků je ještě vyšší, a to 5 až 8krát. Komplexní vyhodnocení pilotní fáze programu bude realizováno po 5 letech.
Přehled screeningových programů je uveden zde: https://www.nzip.cz/clanek/310-screeningove-programy.
Sdílet na Facebooku