Městská nemocnice Ostrava získala mezinárodní certifikát Bazální stimulace®

21. 09. 2020

První mezinárodní certifikát Bazální stimulace® v České republice získala Dětská jednotka intenzivní péče Městské nemocnice Ostrava. Zatím jej mají pouze některé kliniky v Rakousku, Německu a Švýcarsku. Jedná se o vědecký ošetřovatelský koncept podporující vnímání, komunikaci a pohybové schopnosti člověka. V současné době patří k nejpopulárnějším ošetřovatelským konceptům, který v základní rovině podporuje lidské vnímání a komunikaci. Do Ostravy přijela osobně certifikát předat profesorka Christel Bienstein, spoluautorka konceptu Bazální stimulace.

Městská nemocnice Ostrava získala mezinárodní certifikát Bazální stimulace®

Městská nemocnice Ostrava k získání certifikátu musela splnit řadu stanovených kritérií – správné vedení dokumentace poskytované Bazální stimulace, doložit péči a podporu osob blízkých pacientů, u kterých je koncept využíván, či integraci rodiny do péče. Součástí auditu byla také prohlídka Jednotky intenzivní péče Dětského lékařství. Na základě splnění požadavků byl oddělení nemocnice mezinárodní certifikát udělen.

Získání mezinárodního certifikátu, navíc prvního v republice, je ohodnocením špičkové práce zaměstnanců oddělení Dětského lékařství. Je jisté, že integrace konceptu Bazální stimulace do ošetřovatelské péče, nejen v případě dětí, pomáhá poskytovat kvalitní a bezpečnou péči našim pacientům,“ uvedl ředitel MNO Petr Uhlig.

Prvky konceptu Bazální stimulace integrované do péče mají význam jak v neonatologické intenzivní péči, tak v péči o děti i dospělé s vrozeným intelektovým a somatickým postižením, u lidí s různými akutními a chronickými onemocněními, po úrazech mozku a také klientů s demencí.

„Bazální stimulace je na našem dětském oddělení již mnoho let integrována do péče o dětského pacienta ve vigilním kómatu, po kraniotraumatu či resuscitaci. Je vždy individuálně stanovena pro každého pacienta s maximální snahou respektovat jeho osobnost. Vidíme, že koncept  bazální stimulace pomáhá výrazně ovlivnit a zlepšit kvalitu života daného jedince, že pomáhá léčit dítě a nejen danou nemoc,“ uvedla primářka dětského oddělení Alice Nogolová.

Prvky bazální stimulace (BS) byly do praxe dětských sester v MNO integrovány již kolem roku 2000. Od roku 2004 úzce spolupracuje s Institutem Bazální stimulace podle Prof. Dr. Fröhlicha (IBS) při proškolování ošetřujícího personálu a pravidelných supervizích IBS v poskytování bazálně stimulující péče na vybraných pracovištích. Současně je MNO akreditovaným pracovištěm pro poskytování praxe studentů v této oblasti. Od roku 2004 je sledován počet stimulovaných pacientů, využívané prvky konceptu a jejich efektivita. Od roku 2005 je poskytování BS sledováno jako indikátor kvality, od roku 2011 jako monitorovaný proces.

Autorem konceptu bazální stimulace je speciální pedagog profesor  Dr. Andreas Fröhlich a do ošetřovatelské péče jej přenesla profesorka Christel Bienstein, vedoucí ústavu výzkumu v ošetřovatelské péči na Lékařské fakultě Univerzity Witten/Herdecke a prezidentka Německého svazu pro ošetřovatelská povolání.

Základními prvky bazální stimulace jsou somatická stimulace (stimulace vjemů z povrchu těla a z vnitřního prostředí lidského organismu – např. iniciální dotek, koupele, masáže, polohování s ohraničením těla). Dále vestibulární stimulace (stimulace rovnovážného ústrojí, podpora prostorové orientace a vnímání pohybu – houpací pohyby v lůžku, otáčivé pohyby hlavy). Vibrační stimulace (zprostředkování vnímání těla jako celku – hlas, ruce, elektrické přístroje). K nástavbovým prvkům stimulace patří zrakové vjemy (fotografie rodiny), sluchové vjemy (hudba, vyprávění), orální stimulace (nápoje, jídlo), čichové vjemy (vůně, pachy), hmatové vjemy (teplo, chlad apod.).

Reportáž TV Polar můžete zhlédnout zde: https://1url.cz/9zhsP

 

  Sdílet na Facebooku

Fotogalerie