„Těhotenství není nemoc, nezapomeňte na pohyb, tatínka i starší děti vezměte do naší rodinné porodnice s sebou. K široké nabídce pokojů přidáváme i řadu kurzů,“ říká vedoucí lékařka porodního sálu Staňová

17. 10. 2024

Poprvé jsme podcast natáčeli přímo na místě, o kterém jsme mluvili. S vedoucí lékařkou porodního sálu Ivou Staňovou jsme si povídali na porodním boxu vybaveném postelí, vanou, gaučem pro tatínka i zázemím, aby měla maminka soukromí. A nejen to. Zveme vás do naší rodinné porodnice. Jaká je?

„Razíme teorii, že rodina je základ, a proto jsme rádi, když ženu k porodu a při pobytu na oddělení šestinedělí doprovází někdo z rodiny. Většinou to bývá tatínek, ale může to být i dítko. Proto máme porodnici vybudovanou jinak než zbytek nemocnice. K dispozici mají nadstandardní pokoje, kde můžou všichni trávit čas spolu. Na druhé straně je tady personál s obrovským srdcem, který jim vytváří příjemné rodinné prostředí,“ vysvětluje doktorka Iva Staňová.

Do rodinné porodnice MNO mohou nastávající maminky doprovázet nejen tatínkové, ale také další rodinní příslušníci nebo starší sourozenci. A mohou se věnovat i pravidelným denním rituálům, například společnému jídlu. Jaký je o ně zájem?

„Je o ně obrovský zájem. Současně jsou lidi nastavení tak, že by strašně rádi měli soukromí, a my se jim vždy snažíme nějakým způsobem vyhovět. Někdy je více porodů a pokoje jsou obsazené, ale zpravidla každý se do svého preferovaného pokoje v průběhu prvního nebo druhého dne dostane. Rozhodně bych neřekla, že je běžné, aby v porodnici byly dohromady celé rodiny, ale dnešní porodnictví se hodně snaží otevřít rodinám a my už jsme na to poměrně připraveni a zvyklí, takže už delší dobu tento nadstandard budujeme a máme ho zakořeněný,“ doplňuje doktorka Staňová.

Na oddělení šestinedělí jsou dva rodinné pokoje, které jsou vybaveny gaučem na přespávání, tam může čas trávit maminka s novorozencem, tatínek i sourozenci – pro ně je připraven dětský koutek. Pak jsou nadstandardní pokoje, kde má maminka soukromí a tatínek si k ní může lehnout na gauč. I z  obyčejných pokojů je možné udělat tzv. polonadstandardní pokoje. K oddělení ještě patří gynekologie a jednotky intenzivní péče, kde jsou tři nadstandardní pokoje plně vybavené monitoringem, i po císařském řezu je tak možné být na nadstandardním pokoji.

Jsou to více než dva roky, kdy právě porodnice MNO jako první v ČR začala nabízet tzv. laskavý císařský řez. Jak probíhá?

„Jde o to, že maminka neztrácí kontakt s miminkem a do náruče ho dostává jako první. Dítě, když se narodí, tak zpravidla zakřičí, a to první zklidnění bývá, když slyší tlukot srdíčka. Je fajn, když je to právě tlukot matčina srdce. Žena dostává částečnou anestezii, není v celkové narkóze, celou dobu je v kontaktu s miminkem, a to i na jednotce intenzivní péče,“ vysvětluje doktorka Staňová.  

Nabídka porodnice MNO je opravdu široká. O co je největší zájem ze strany maminek?

„Myslím si, že je to hodně o té individuální péči, kterou poskytujeme. Jsme vyšší pracoviště Intermediárního charakteru, to znamená, že rodíme miminka od 31. týdne od patnácti set gramů. Péče je tady vynikající a zároveň nejsme zahlcení porody, takže personál se může individuálně věnovat ženám, maminkám, tatínkům,“ uvádí doktorka Staňová.

Porodnice pořádá pravidelné Dny otevřených dveří, zájemci se dostanou na porodní sál, na šestinedělí, můžou si projít jednotlivé pokoje a v tělocvičně se pořádají osvětové přednášky, aby si udělali přehled o tom, co je možné při porodu a jakým způsobem o něm lze uvažovat. Zdravotníci z porodnice vzdělávají nejen rodiče, ale také další personál, vedou různá školení. Vytvářejí nabídku různých vzdělávacích kurzů, aby zvyšovali erudici v oboru, řešili různé alternativní metody v porodnictví.

Jak jsou na tom nastávající maminky s pohybem?

„Těhotenství určitě není nemoc a pohyb i v tomto období je velmi zdravý. Doporučuji každý den krátkou procházku a jeden hluboký dřep, ženám to velmi u porodu pomůže. A s pohybem by měly pokračovat i po něm,“ uzavírá téma doktorka Staňová, která je  vedoucí lékařkou porodního sálu Městské nemocnice Ostrava. Narodila se v Ostravě, vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a přes Jihlavu se dostala zpátky do Ostravy. V naší nemocnici, kde na svět vítá novorozence, pracuje už zhruba 12 let.

Můžete nás poslouchat na:

podcast Spotify Apple Podcasts Pocket Casts Google Podcasty YouTube Audiolibrix TuneIn Listen Notes RSS

Nenašli jste odkaz na svou oblíbenou podcastovou službu?
Dejte nám vědět na podcast@mnof.cz.

  Sdílet na Facebooku

Fotogalerie