Včasný záchyt rakoviny prostaty díky fúzní biopsii, nejmodernější světové diagnostice

20. 03. 2025

Vyšetření prostaty šetrnějším, přesnějším a rychlejším způsobem nabízí pacientům Urologie Městské nemocnice Ostrava (MNO). Nejmodernější metoda splňující aktuální světové trendy je spojena s včasným záchytem rakoviny prostaty, která je stále nejčastějším zhoubným nádorem u mužů. Při fúzní punkční biopsii dochází ke spojení metod – diagnostiky pomocí magnetické rezonance a propojení s ultrazvukem. Čekání na termín zákroku nepřesáhne jeden měsíc.

V České republice funguje screening včasného záchytu rakoviny prostaty. Na základě výsledku odebraného vzorku krve jsou pacienti se zvýšeným PSA (prostatický specifický antigen) odesláni praktickým lékařem k urologovi, který stanovuje další postup.

Na začátku je vyšetření prostaty na magnetické rezonanci, která dokáže identifikovat malá ložiska časných stádií rakoviny. Podstatou cílené fúzní biopsie je přehrání digitálního obrazu z magnetické rezonance do ultrazvukového přístroje a v reálném čase jsou následně cíleně odebírány vzorky z míst, která byla označena za podezřelá. Nádorová ložiska mohou být velmi malá  nebo lokalizovaná i v těch částech prostaty, která nemusí být typická pro výskyt zhoubného onemocnění.

„Pacient nepodstupuje biopsii z náhodných míst, jak tomu bylo dříve, ale vzorky určené k histologickému vyšetření jsou mu odebrány přesně z lokalit, které magnetická rezonance označila za podezřelé. Zvyšuje se přesnost diagnostiky a nález je rychleji a lépe léčitelný. Takové fúzní biopsie stihneme provést čtyři denně, čekací lhůta na zákrok nepřesahuje jeden měsíc,“ uvádí zástupce primáře urologie MNO Peter Dančík. Díky přesnému odběru tkáně odpadá případné opakování vyšetření. Významně se zpřesňuje diagnostika karcinomu prostaty.

Rakovina prostaty je stále nejčastějším zhoubným nádorem u mužů.  Prognóza pacienta závisí na včasné diagnóze, protože lokalizované onemocnění lze radikálně léčit ozařováním nebo řešit operací. Díky novému přístrojovému vybavení mohou urologové nabídnout pacientům velmi přesné vyšetření. Ultrazvukový přístroj UZV2300 vyrobený společností B-K Medical pořídila Městská nemocnice Ostrava za 2,995 milionu korun s DPH.

„Fúzní punkční biopsie prostaty se provádí ambulantně. Pacient po zákroku zůstává zhruba hodinu na lůžku a poté je propuštěn. Vždy mu doporučujeme, aby v daný den omezil těžší fyzickou aktivitu. Vyšetření je plně hrazeno zdravotními pojišťovnami,“ doplňuje urolog MNO Marko Ptašinský.

Na oddělení podstoupil fúzní biopsii prostaty 60letý Petr Kyselý, který aktuálně čeká na výsledky vyšetření. Odběry absolvoval po doporučení na základě výsledků z magnetické rezonance.

„Na odběrech jsem byl podruhé, věděl jsem, co mám čekat. Tento zákrok  pro mě byl příjemnější, přestože mi vzali ještě o pět vzorků více než poprvé. Velkou zásluhu na tom měl personál, od kterého jsem průběžně dostával informace, co se bude dít. Po 15 minutách bylo hotovo, teď už jen čekám na výsledky, které budou do dvou týdnů,“ uvedl Petr Kyselý. Pacient se na odběry připraví den před zákrokem požitím antibiotik a ráno zavedením čípku.

Každý rok přibude v ČR 150 nových pacientů s rakovinou prostaty na 100 000 obyvatel.

  Sdílet na Facebooku

Fotogalerie