Žádost podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů

Městská nemocnice Ostrava, příspěvková organizace (dále jen „MNO“), je ve smyslu zákona o svobodném přístupu k informacím (dále jen „InfZ) povinným subjektem, který má povinnost poskytnout fyzickým i právnickým osobám na žádost informace vztahující se k jeho působnosti.
Informací se pro účely tohoto zákona rozumí jakýkoliv obsah nebo jeho část v jakékoliv podobě, zaznamenaný na jakémkoliv nosiči, zejména obsah písemného záznamu na listině, záznamu uloženého v elektronické podobě nebo záznamu zvukového, obrazového nebo audiovizuálního.
Povinnost poskytovat informace se netýká dotazů na názory, budoucí rozhodnutí a vytváření nových informací.
Informace týkající se osobnosti, projevů osobní povahy, soukromí fyzické osoby a osobní údaje povinný subjekt poskytne jen v souladu s právními předpisy, upravujícími jejich ochranu.

Jak žádat o informace dle InfZ:

Žádat o informace může každá fyzická i právnická osoba.
Žádost o informaci se podává ústně, písemně či prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací příslušnému povinnému subjektu, v jehož působnosti je daná informace (MNO).
Povinný subjekt není povinen ústně podanou žádost sepsat (do protokolu). Není-li žadateli na ústně podanou žádost informace poskytnuta anebo nepovažuje-li žadatel informaci poskytnutou na ústně podanou žádost za dostačující, je třeba podat žádost písemně.

Způsoby podání žádosti:

  • osobním podáním v listinné formě:
    na Oddělení právním v budově ředitelství MNO, přízemí,
    ve dnech pondělí–pátek 8:00–13:00 hod. (mimo víkendy a svátky)
  • písemně v listinné formě zasláním na adresu:
    Městská nemocnice Ostrava, příspěvková organizace
    Nemocniční 898/20a
    728 80 Ostrava-Moravská Ostrava
  • elektronicky e-mailem:
    zasláním přes elektronickou podatelnu MNO na adresu e-podatelna@mnof.cz
  • elektronicky do datové schránky:
    zasláním do datové schránky MNO ID: r45ztzu

Doporučené formuláře:

Použití formulářů není povinné. K podání žádosti o informace dle InfZ můžete využít formulář dostupný zde.

Co musíte předložit:

K podání žádosti není potřeba předkládat žádné doklady.

Ze žádosti musí být zřejmé:

  1. komu je žádost určena
  2. že se žadatel domáhá poskytnutí informace podle InfZ
  3. identifikace žadatele:
    fyzická osoba uvede: jméno, příjmení, datum narození, adresu místa trvalého pobytu nebo, není-li přihlášena k trvalému pobytu, adresu bydliště a adresu pro doručování, liší-li se od adresy místa trvalého pobytu nebo bydliště
    právnická osoba uvede: název, identifikační číslo, adresu sídla a adresu pro doručování, liší-li se od adresy sídla

Adresou pro doručování se rozumí též elektronická adresa.

Neobsahuje-li žádost předepsané údaje, případně, není-li elektronická žádost podána v souladu s výše uvedenými způsoby, není žádostí ve smyslu InfZ.

Lhůty pro vyřízení žádosti:

Lhůta pro vyřízení žádosti o informace je 15 dnů ode dne přijetí žádosti nebo od doplnění žádosti.
Lhůta pro poskytnutí informací může být ze závažných, zákonem stanovených důvodů, prodloužena nejvýše o 10 dní.
Žadatel musí být o prodloužení lhůty i o jeho důvodech prokazatelně informován, a to před uplynutím lhůty pro poskytnutí informace.
Brání-li vyřízení žádosti nedostatek údajů o žadateli, povinný subjekt vyzve žadatele do 7 dnů od jejího podání, aby žádost doplnil. Nevyhoví-li žadatel této výzvě do 30 dnů ode dne, kdy mu byla doručena, bude žádost odložena.
Pokud je žádost nesrozumitelná, není zřejmé, jaká informace je požadována, nebo je formulována příliš obecně, je žadatel ve lhůtě do 7 dnů od podání žádosti vyzván, aby žádost upřesnil. Neupřesní-li žadatel žádost do 30 dnů ode dne doručení výzvy, rozhodne povinný subjekt o jejím odmítnutí.
V případě, že požadované informace se nevztahují k působnosti MNO, žádost odloží a tuto odůvodněnou skutečnost sdělí do 7 dnů ode dne doručení žádosti žadateli.

Úhrada nákladů:

Správní poplatky nejsou stanoveny. Podle zákona jsou povinné subjekty oprávněny žádat úhradu nákladů v souvislosti s vyhledáváním a poskytováním informací, jejichž výše nesmí přesáhnout náklady spojené pořízením kopií, opatřením technických nosičů dat a s odesláním informací žadateli.

Opravné prostředky:

Proti rozhodnutí o odmítnutí žádosti lze podat odvolání do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí, a to k subjektu, který rozhodnutí vydal.
Odvolání je spolu se spisovým materiálem předloženo nadřízenému orgánu ve lhůtě 15 dnů ode dne doručení odvolání.
Nadřízený orgán rozhodne o odvolání do 15 dnů ode dne předložení odvolání.
Při soudním přezkumu rozhodnutí o odvolání na základě žaloby podle zvláštního právního předpisu soud přezkoumá, zda jsou dány důvody pro odmítnutí žádosti. Nejsou-li žádné důvody pro odmítnutí žádosti, soud zruší rozhodnutí o odvolání a rozhodnutí povinného subjektu o odmítnutí žádosti a povinnému subjektu nařídí požadované informace poskytnout.
Žadatel může podat stížnost v případě, že nesouhlasí s postupem či způsobem vyřízením žádosti nebo stanovenou výší úhrady. Stížnost se podává ústně nebo písemně u povinného subjektu (MNO) do 30 dnů ode dne doručení sdělení o způsobu vyřízení žádosti nebo ode dne uplynutí lhůty pro poskytnutí informace. O stížnosti rozhoduje nadřízený orgán (Krajský úřad – Moravskoslezský kraj) do 15 dnů ode dne, kdy mu byla předložena.

Právní úprava

  • Zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů
  • Nařízení vlády ČR č. 173/2006 Sb., o zásadách stanovení úhrad a licenčních odměn za poskytování informací podle zákona o svobodném přístupu k informacím